Kubek z zaparzaczem – czy warto?

relaks z herbata

Każdy smakosz herbaty, Yerba Mate, czy też rodzimych ziół wie, jak ważnych jest proces ich parzenia. Odpowiednio przeprowadzony sprawia, że z suszu uzyskuje się napar o wyjątkowych właściwościach smakowych i zdrowotnych. Dlatego warto zaopatrzyć się w kubek z zaparzaczem. Na jakie korzyści mogą liczyć korzystający z kubka?

Zaparzacz poprawia smak i jakość naparu

Każdy smakosz herbaty i innych naparów wie, jaki jest wpływ zbyt długiego pobytu suszu w kubku lub w dzbanku. Widać to szczególnie po herbatach, które czernieją i stają się gorzkie. Co więcej, w przypadku części roślin długotrwały pobyt w wodzie prowadzi do wydzielania się szkodliwych dla zdrowia substancji chemicznych.

Można tego uniknąć stosując zaparzacz. Pozwala on natychmiast po upłynięciu, odpowiedniego dla danego rodzaju suszu, czasu na usunięcie liści. Dzięki temu napar uzyskuje piękną i klarowną barwę, odpowiedni zapach oraz oczekiwane walory smakowe. To samo będzie dotyczyć walorów zdrowotnych napoju.

Zaparzacz skraca pobyt w kuchni

Jedną z zalet zaparzacza jest skrócenie czasu spędzonego w kuchni. W jaki sposób? Jego użycie sprawia, że herbata, hibiskus, róża, czy też inne składniki naparu znajdują się wewnątrz szczelnie zamkniętego zaparzacza. Takie rozwiązanie sprawia, że usunięcie zużytego suszu wymaga kilku ruchów, a przemycie kubka zajmuje mniej czasu.

Jaki materiał?

Wiadomo, że kubek z zaparzaczem ze sklepu bokono pozwoli zadbać o jakość naparu oraz zaoszczędzi czas w kuchni. Warto jednak zwrócić uwagę, że dostępne kubki mogą zawierają zaparzacze z różnych materiałów. Najczęściej dostępne są modele z zaparzaczem metalowym, silikonowym. Znaleźć można też wersje ceramiczne.

Najtańszym rozwiązaniem jest zaparzacz sylikonowy. Nie zmienia smaku, jest długowieczny i łatwy w czyszczeniu. Droższym rozwiązaniem jest zaparzacz metalowy. W tym wypadku ma się pewność, że materiał, mimo długotrwałego stosowania, nie wyzwala żadnych substancji. Z kolei wersja ceramiczna prezentuje się najlepiej!