Zanieczyszczenia w wodzie wodociągowej – jak się ich pozbyć?

Zanieczyszczenia w wodzie wodociągowej to fakt. Biorą się one najczęściej z nieszczelnych instalacji wodociągowych – zarówno publicznych, jak i w obrębie budynków. Zasadniczo im taka instalacja jest starsza, tym ryzyko, że dostają się do niej zanieczyszczenia z gruntu, jest większe. Na szczęście czystą wodę można mieć bez wymiany instalacji. Wystarczy zainstalować odpowiedni uzdatniacz.

Typy uzdatniaczy do wody używanych w domach

Najbardziej popularnym typem uzdatniacza wody jest popularny dzbanek z wkładem filtrującym. To rozwiązanie wygodne i zadziwiająco skuteczne, jednak ma poważną wadę. Wydajność takiego urządzenia jest niewielka, a więc nie nadaje się ono do uzdatniania większej ilości wody. O wiele lepszym rozwiązaniem może okazać się filtr instalowany na kuchennym kranie. Filtruje on wodę na bieżąco, dzięki czemu można uzyskać dowolna ilość czystej wody. W handlu dostępne są nawet filtry, które skutecznie usuwają z wody chlor, dzięki czemu poprawia się jej smak i zapach. Bardzo praktyczne jest zainstalowanie jednego filtra dla całego domu. Filtr taki montuje się na rurze doprowadzającej wodę. Obecnie dostępne są filtry poziome i filtry kolumnowe. Dość duży jest również wybór wkładów do nich. Powinno się je dobierać do stopnia i rodzaju zanieczyszczenie wody.

Jak sprawić, żeby woda była bardziej miękka?

Twarda woda w kranie może być sporym problemem. Ludziom nie szkodzi ona w żaden sposób. Wręcz przeciwnie – świadczy o wysokiej zawartości potrzebnych minerałów. Bardzo szkodliwa jest natomiast dla wykorzystujących ją domowych urządzeń. Kamień z takiej wody osadza się na elementach armatury kuchennej i łazienkowej, w pralce, zmywarce do naczyń, w bojlerze, czajniku, żelazku i wielu innych urządzeniach. Z czasem może doprowadzić do ich zniszczenia albo poważnej awarii, która oczywiście będzie kosztowna. Aby temu zapobiec, dobrze jest wybrać uzdatniacz do wody z funkcją jej zmiękczania.

Jak pozbyć się zanieczyszczeń biologicznych?

Sporym problemem może być również obecność w wodzie zanieczyszczeń biologicznych, przede wszystkim szkodliwych dla zdrowia bakterii. Chlor zawarty w wodzie powinien sobie z nimi radzić, ale niestety ten sposób nie zawsze działa. Istnieją jednak specjalne filtry zaopatrzone w lampę UV. Takie urządzenie skutecznie likwiduje wszystkie mikroorganizmy, które mogły znaleźć się w wodzie.

Jaki uzdatniacz do wody wybrać?

W pierwszej kolejności należy zadać sobie pytanie o to, czy uzdatniacz wody z gastropuls.pl jest na pewno potrzebny. Dlatego warto próbki wody z kranu zanieść do analizy. W ten sposób można dowiedzieć się, jakie dokładnie zanieczyszczenia obecne są w wodzie i dobrać odpowiedni filtr.