Żywność liofilizowana sposobem odżywiania podczas wypraw

W dzisiejszych czasach, turystyka nie mogłaby funkcjonować bez właściwego podłoża w dziedzinie gastronomicznej. Produkcja żywności metodami przemysłowymi, w połączeniu z nowymi oczekiwaniami współczesnego konsumenta, staje się wymagająca.

Podczas wędrówek górskich, które często wiążą się z dźwiganiem ciężkiego ekwipunku, każdy dodatkowy kilogram staje się sporym obciążeniem. Dlatego też najodpowiedniejszym pożywieniem do wzięcia na takie wyprawy, okazują się być produkty liofilizowane.

Zalety żywności liofilizowanej

Liofilizaty to wygodne produkty, nie posiadające w sobie wody. Są lekkie i nie zabierają wiele miejsca. Poprzez proces technologiczny, produkty są zabezpieczane przed ewentualnym rozwojem różnego rodzaju mikroorganizmów. W rezultacie żywność jest zakonserwowana, a jej okres przydatności do spożycia sięga nawet kilku lat. Nie wpływa to na ich wartość odżywczą. Składniki zachowują bowiem swój kształt, walory smakowe oraz wszystkie witaminy potrzebne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Dla kogo przeznaczone są liofilizaty

Początkowo takiego typu posiłki miały przeznaczenie dla kosmonautów w podróżach kosmicznych. Obecnie stały się jednym z lepszych rozwiązań dla podróżników górskich, szczególnie odpowiadającym himalaistom, których wyprawy na szczyty gór wiążą się z przygotowaniem posiłków, które zachowują swoje właściwości odżywcze dla tak ekstremalnego sportu. Liofilizaty coraz częściej również doceniane są w środowisku trekkingowym, na wyprawach rowerowych, rejsach żeglarskich oraz podczas wszelkiego rodzaju aktywności fizycznej na otwartej przestrzeni. Stały się uzupełnieniem weekendowych wypadów, biwaków i kampingów.

Planowanie żywienia podczas wypraw nie jest łatwe. Z tego tytułu, podróżni wybierają żywność liofilizowaną ze wględu na to, że jest prostym rozwiązaniem i cieszy się coraz większą popularnością. Zamiast spędzać czas na przyrządzanie posiłków, zostaje go znacznie więcej na aktywności, więcej pod polarsport.pl.