Jakie kieliszki do szampana wybrać?

kieliszki do szampana

Moment, na który czekałeś, wreszcie nadszedł. Rocznica ślubu, ukończenie szkoły przez dzieci, koniec roku czy awans w pracy. Co jest lepszą okazją do odkorkowania tej butelki szampana? Nie daj się jednak porwać pośpiechowi, weź głęboki oddech i zastanów się, który kieliszek do wina musującego będzie najbardziej odpowiedni. Jeśli jesteś koneserem, z pewnością masz w domu gablotę z kilkoma szklanymi lub kryształowymi kieliszkami o różnych kształtach i rozmiarach. Ale czy zastanawialiście się kiedyś, skąd tyle różnorodności na jedną szklankę? Nie wystarczy wybrać dobrego jakościowo wina. Aby w pełni cieszyć się wszystkimi jego aromatami, zapachami i ciałem, każde wino musi być przelane do odpowiedniego kieliszka. Przykładowo, do pełnego czerwonego wina dobrze pasuje szeroki puchar, który pozwala dotlenić napój, natomiast młode białe wino preferuje puchar, który ma szerszy otwór niż reszta korpusu, dzięki czemu aromaty kierowane są na nos pijącego. Ale wracając do Twojej uroczystości: jaki kieliszek do szampana najlepiej wybrać?

Dlaczego warto pamiętać o znaczeniu kieliszka?

Bo to nie jest tylko szklane czy kryształowe opakowanie, ale narzędzie, dzięki któremu wino może wyrazić się w najlepszy możliwy sposób. W ciągu ostatnich dwudziestu pięciu lat oferta kieliszków została wzbogacona o kieliszki do wszystkich rodzajów wina, w tym szampana i wina musującego metodą klasyczną. Ewolucja metod degustacji skierowała jednak zainteresowanie degustatorów w stronę stożkowatego, głębokiego pucharu o długiej łodydze, w którym bąbelki mogły unieść się do góry, pozwalając docenić ziarno delikatność szampana. 

Materiał kieliszków do szampana

Jednym z najważniejszych elementów jest materiał, z którego wykonane jest szkło. Zwykle są one wykonane z dwóch rodzajów materiału: czystego kryształu ołowiu i zwykłego szkła.  Oba materiały mają różne składy chemiczne, a w efekcie największą różnicą jest ich grubość. Standardowe szkło wymaga większej grubości dla zapewnienia trwałości, natomiast szkło kryształowe jest bardziej miękkie, łatwiejsze w obróbce i może być wykonane cieńsze. Ogólnie rzecz biorąc, im mniej materiału, który wchodzi w interakcję z szampanem, tym bardziej można cieszyć się jego smakiem. Najlepsze kieliszki do szampana są więc wykonane z kryształu. Cienka konstrukcja sprawia również, że szkło bardzo ładnie dzwoni podczas wznoszenia toastów. Ponadto szkła kryształowe mają różne załamania światła ze względu na ich różny skład, więc może to być fantastyczny widok, aby zobaczyć światło mieniące się na tysiąc różnych sposobów na szkle